Media

Første partnerskab med dansk ligaklub – CSUSA x Esbjerg fB

By Daniel Kristiansen

CSUSA og Esbjerg fB har pr. 1 september indgået en 3-årig aftale, som der skal være med til at styrke tilbuddet til klubbens ungdomsspillere.

Vi er stolte af at kunne præsentere Esbjerg fB som en partner. Det har været en lang proces, men vi har ikke været i tvivl, om vi nok skulle finde en løsning, som alle var tilfredse med. I CSUSA er vi glade for, at Esbjerg vil være med til at sætte fokus på den plan B, som der skal være for akademiets spillere. En plan B kunne f.eks være i USA, hvor man får lov til at spille fodbold på et scholarship på et højt plan i fantastiske rammer, mens man får en uddannelse og en kæmpe oplevelse. Dette er måske ikke den rigtige vej for alle spillere, som der ikke rammer klubbens førstehold, men dog tror vi på, at spillerne vil fokusere lidt mere på skolen ved siden af fodbold ved at være opmærksom på en sådan mulighed.

Akademiets talentchef Anders Brynaa siger følgende om samarbejdet: ”Vi ser meget frem til samarbejdet med CSUSA. Dette samarbejde vil give vores EfB akademispillere en unik mulighed for at studere, spille fodbold på høj plan og udvikle sig som menneske i USA på en og samme tid.” Han tilføjer yderligere: ”Jeg synes CSUSA og EfB akademis værdier passer godt sammen, hvor vi begge har fokus på at skabe udvikling, glæde og trivsel igennem uddannelse og fodbold, til gavn for den enkelte elev/spiller. Vi håber meget, at nogle af de spillere, som der ikke får kontrakt i EfB efter deres tid på EfB akademi, vil benytte sig af dette gode og spændende tilbud fra CSUSA.”

 

Fremtiden i Danmark

Esbjerg vil være den første af de 14 ligaklubber, som der indgår en aftale med CSUSA, men vi håber på, at der i fremtiden vil være flere klubber, som der vil kunne se en værdi i at kunne hjælpe deres spillere videre efter at have haft dem i akademierne i mange år. Hjælpen fra CSUSA skal være med til at hjælpe spillerne med at finde det bedste match, hvor de kan udvikle sig både fodboldmæssig, akademisk og personligt – Men vigtigst af alt at de trives som hele mennesker.